Yarım Asırlık Ustadan Ders …..

Yarım Asırlık Ustadan Ders …..

YARIM ASIRLIK USTADAN DERS …..

Bugün Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Meslek Yüksek Okulu “Yaratıcı Kültür Endüstrileri Yolunda Genç Girişimciler Projesi “ adı altında Çini sanatçısı ve çark ustası Sayın Mustafa Dumanlar okulumuza konuk oldu. Öğrencilerimizle keyifli bir sohbet geçiren Dumanlar, geleneksel Kütahya formlarını uygulamalı olarak gösterdi. Yarım Asırlık Çini ve Çark Sanatkarından   Kütahyalı Mustafa Dumanlar 55 yıllık mesleki deneyimini ve sanatsal tecrübelerini uygulayarak öğrencilerimizle paylaştı.Bugün Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Meslek Yüksek Okulu “Yaratıcı Kültür Endüstrileri Yolunda Genç Girişimciler Projesi “ adı altında Çini sanatçısı ve çark ustası Sayın Mustafa Dumanlar okulumuza konuk olmuştur. Öğrencilerimize Geleneksel Kütahya formlarını uygulamalı olarak göstermiştir. Etkinlik sonrasında Mustafa Dumanlar’ teşekkür belgesi ve hediye takdimi gerçekleştirildi.Okul müdürü Sayın Doç.Dr. Pınar Yazkaç, bu önemli ve anlamlı etkinliği düzenleyen  Öğr.Gör. Sezin Kara başta olmak üzere  Öğr.Gör. Fikret Aydoğdu ve Öğr.Gör. Özkan Tokaç’a teşekkür etti.

Okul müdürü Sayın Doç.Dr. Pınar Yazkaç;

‘T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının Telif Hakları Genel Müdürlüğü’ne başvurusu yapılan ;okulumuzun yürütücüsü olduğu ‘Gelecek Gençlerin ’destekleri kapsamında kabul edilen ‘Yaratıcı Kültür Endüstrileri Yolunda Genç Girişimciler’ adlı projemizin gerçekleştirildiği Germiyan ve  Yılmazlar Konağında ise Projemizin davetli sanatçısı ve proje ekibimizde resmen yer alan Kütahyalı Çark ve Çini Ustası sanatkar Mustafa Dumanlar;  Projemizde görevli öğrencilerimize her gün Öğr.Gör.Sezin Kara ve Öğr.Gör.Fikret Aydoğdu gözetiminde ve organizasyonuyla öğrencilerimize ve misafirlerimize  geleneksel Kütahya çark tekniğini ve 16.,17.ve  18.yüzyıl Geleneksel Kütahya Çini Motifleriyle orijinal Kütahya formlarını çarkta el yapımı çamura şekil vererek usta çırak düsturu ile geleneksel tavırla yaparak uygulayarak workshop şeklinde öğrencilerimize eğitim verecektir. Sanatçımız bu yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından  Unesco Yaşayan İnsan Hazinesi Ödülü için teklif edilecek nadir sanatçı ustalarımızdan birisi olmaktadır.’ Şeklinde konuştu.

 

ÖZGEÇMİŞ:

MUSTAFA DUMANLAR

1957 yılında Kütahya’da doğan Mustafa Dumanlar, çini sanatına o yıllarda Saray mahallesindeki  evlerinde küçük bir atölyede ayaklı çarkla başladı. İlk ustası babası Abdullah Dumanlar’dır.

Sanat hayatı boyunca Prof. Dr. Muhsin Demironat, Nezihe Bilgütay Derler, Prof. Hakkı İzzet gibi değerli hocalardan eğitimler almıştır.

Cumhuriyet sonrası Kütahya’da, nadir süregelen atölyelerden biri olan Metin Çini fabrikasında ve daha sonra Edip Çini fabrikasında Çini Sanatına devam etmiştir.

Usta Mustafa Dumanlar Çini Sanatı ile biçimlenen yaşamında pek çok sanatçı ve usta yetiştirmiştir.

Kütahya 2017 yılında Unesco tarafından yaratıcı şehirler ağına alınmıştır. Bu doğrultuda Mustafa Dumanlar, bir kültür taşıyıcısı olarak 16. 17. 18. Yy Çini Sanatını aktaran ve yaşatan, önemi gün geçtikçe artan bir sanatçımızdır. 

Genç nesillerin Çini Sanatını tanıması, uygulaması ve sanatın devamlılığını sağlamasında önemli katkıları vardır.

Günümüzde hala varlığını sürdüren Yılmazlar Konağı,klasik bir Kütahya evidir. Bu konağın yaşatılması doğrultusunda valiliğimiz ve  üniversitesimizin katkılarıyla bizzat Mustafa Dumanlar tarafından, üniversitemizin bünyesindeki  öğrencilerimize usta-çırak ilişkisiyle verilecek eğitimlerle; bilimsel, sanatsal hafızanın ve kültür aktarımının sağlanması amaçlanmaktadır.

 

Son Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2022, Çarşamba