ESER KORUMA

ESER KORUMA PROGRAMI 

Eser Koruma ile ülkemizde “taşınabilir kültür varlıklarının konservasyonu” gibi önemli bir konunun eğitiminde öncülük yapmaktadır. Bu amaçla eserlerimizi koruyabilecek, koruma kurallarını uygulayabilecek gerekli bilgiye sahip insan gücünü yetiştirmek amacıyla bu programın açılması planlanmaktadır.

Eser Koruma Programı’nın amacı, arkeolojik ve etnografik tüm; “Taşınabilir Kültür Varlıkları”nı bilimsel yöntemlerle inceleyip, eserlerin bozulmalarını tanıyan, bozulmalarına yol açan nedenleri saptayarak sorunu tanımlayacak, gerekli koruma ve onarım işlemlerini gerçekleştirebilecek meslek elemanları yetiştirmektir. Bu amaçla bütünleşen eğitim ilkesi ise mesleki uygulamalarında uluslararası koruma ve onarım ilkelerine bağlı etkin ve önleyici koruma yöntemlerine başvuran, kendi alanıyla ilgili gelişmeleri takip ederek kendini sürekli yenileyen, özgün fikirler üretebilen ve çözümleyici bireyler olarak yetişmelerini sağlamaktır.

Mezun olan öğrencilerin Dikey Geçiş yapabilecekleri Lisans programları:

Eski Çini Onarımları

Geleneksel Türk El sanatları

Geleneksel Türk Sanatları

İç Mimarlık

İç Mimarlık ve Çevre tasarımı

Mimarlık

 

Ayrıca mezun öğrenciler yukarıdaki programların dışında açık öğretim fakültesi lisans programlarını da tamamlayarak lisans mezunu diplomasını alabilmektedir.

 

Mezun olan öğrencilerin çalışma alanları:

Programdan başarıyla mezun olan öğrenciler, Kültür Bakanlığı Anıtlar ve Müzeler Müdürlüğü’ne bağlı müze ve restorasyon laboratuvarlarında, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne bağlı ilgili birimlerde, özel müzelerde, arkeolojik kazılarda ve özel restorasyon projelerinde çalışabilirler.

 

Akademik kadro:

Öğr.Gör. Nazan ÜNAN

Öğr.Gör. Nil TÜRK ATALAN

 

DERSLER:

Programın ders bilgileri için tıklayınız.

Son Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2022, Salı