Aizonoi‘da Seramik Çalıştayı

Aizonoi‘da Seramik Çalıştayı

Aizonoi Seramik Çalıştayımıza Kütahya Valimiz Sayın Ali ÇELİK Beyefendinin teşrifleri ile devam etti.Kütahya İl Kültür Turizm Müdürümüz Sayın Zekeriya Ünal , Çavdarhisar Belediye Başkanı Sayın Halil Başer , Çavdarhisar Kaymakamı Sayın Metin Korkmaz ve Davetli protokol üyeleri ile açılışımız gerçekleşti. 'Yaratıcı Kültür Endüstrileri Yolunda Genç Girişimciler’ Projesi Kapsamında 22 Ekim 2022 tarihinde Aizonoi Seramik Çalıştayı Aizonoi Tapınak Bahçesi Ören Yerinde bir ilke tanıklık etti.Davetli sanatçılarımızın özgün tasarımlarından oluşan açık hava sergisi de izleyici ile ilk defa Aizonoi de buluşmuş oldu.

Kütahya Valisi Ali Çelik, Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Meslek Yüksekokulu ile Kültür ve Turizm Bakanlığı iş birliğinde Çavdarhisar’da düzenlenen “Aizanoi Seramik Çalıştayı”na katıldı.Vali Ali Çelik, “Yaratıcı Kültür Endüstrileri Yolunda Genç Girişimciler Projesi” kapsamında düzenlenen çalıştay hakkında proje koordinatörü Doç. Dr. Pınar Yazkaç’tan bilgiler aldı.
Aizanoi Tapınak Alanı'nda yapılan çalıştayda aralarında akademisyen ve sanatçıların yer aldığı stantları da ziyaret eden Vali Çelik, katılımcılara çalışmaları için teşekkür etti.
Kütahya’nın tarih ve sanatın bütünleştiği bir şehir olarak hafızalarda yer aldığını belirten Vali Çelik, düzenlenen çalıştayın çini ve seramik sanatı ile Aizanoi Antik Kenti’nin tanıtımına önemli katkılar sağlayacağını söyledi.
UNESCO “Yaşayan İnsan Hazinesi" ödüllü çini sanatçısı Mehmet Gürsoy’un “Çini renklerin notasıdır” sözünü hatırlatan Vali Çelik, “Değerlerimizin gün yüzüne çıkması ve tanıtılması için gayret içindeyiz. Çini ve seramik sanatımızın da bu anlamda daha fazla kitlelere ulaşması için yapmış olduğunuz çalışmalar çok kıymetli. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Çalıştaya Kütahya’dan  Davetli sanatçı olarak Geleneksel Çark ve Çini Sanatçısı Mustafa Dumanlar, Efsane Mehmet(Mehmet Yıldırım),Heykeltıraş Mustafa Kemal Altınsoy,Çini Sanatçısı Rıdvan Aşar, Çini Sanatçısı Ali Mustafa Dumanlar, Yıldız Söğüt, Hasan Kayış katıldılar.
Şehir dışından katılan Davetli Akademisyen Sanatçılarımız ise ; Kamuran Ak, Aziz Baha Örken, Canan Gürel Ak eserleriyle katkıda bulundular . Kütahya Güzel Sanatlar Meslek Yüksek Okulundan ise Sezin Kara, Özkan Tokaç , Fikret Aydoğdu katılım gösterdiler .Aizonoi Seramik Çalıştayının küratörlüğünü Öğr.Gör.Sezin Kara yapmıştır.Çalıştayımıza katılım gösteren tüm misafirlerimize destek veren sponsorlarımıza ; Kütahya Porselene ve Refsana ,emek veren  tüm proje ekibimize ve personelimize sonsuz teşekkürler ediyoruz.

Son Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2022, Cumartesi